Щавель – багаторічна трав’яниста рослина, як правило, що утворює в перший рік посіву розетку листя, квітуча і плодоносить на другому році життя, але нерідко зацвітає і в рік посіву. При багаторічному вирощуванні щавлю способів, що запобігають утворенню квітконосів, не існує, тому їх слід своєчасно виламувати, тоді можна збирати 2-3 рази за сезон молоде листя. Нижче ми розповімо докладніше як вирощувати щавель, ми даємо тільки якісні поради дачникам.

Холодостійка вологолюбна рослина щавель віддає перевагу родючим пухким грунтам із слабокислою реакцією. Він може рости на будь-якій землі, але хороший ранній урожай ніжного соковитого листа дає на легких родючих швидко прогріваних навесні і досить вологих ґрунтах. На сонячному місці ділянки щавель швидко утворює квітконоси.

Щавель вирощування

На важких глинистих ґрунтах, до того ж із тонким родючим шаром, щавель нерідко вимерзає або пізно починає рости навесні. На одному місці щавель росте 4-5 років, тому грядку для нього треба готувати, особливо ретельно видаляючи бур’яни.

На бідних ґрунтах восени необхідно внести органічні добрива (5-6 кг на 1 кв. м). Навесні пропушити.

Висівати щавель можна:

  • Провесною, в цьому випадку перший урожай листя, що досягло 8-10 см довжини, знімають у червні;
  • Влітку, листя починає зрізати навесні наступного року;

Під зиму в жовтні, щоб насіння не встигло прорости перед морозом, перший зріз листя при цьому посіві в червні.

Вирощуючи щавель, насіння найкраще висівати впоперек грядки, з відстанню між рядками 20 см, зашпаровуючи їх на легких ґрунтах на глибину 3-4 см, на важких – 0,5 см. Насіння починає проростати при температурі +2-4°С; сходи, що з’явилися через 8-10 днів після сівби, слід проріджувати, залишаючи між ними 4-5 см.

Збирати листя рекомендується рано-вранці або пізно ввечері кожні 2-3 тижні, але бажано не більше трьох-чотирьох разів.

Щавель вирощування

Перший збір щавлю – на початку травня, коли з’являються квітконоси – їх зрізають під корінь. На зиму листя не зрізають (видаляють тільки квітконоси), рослини підгортають, мульчують торфом або компостом (3 кг на 1 кв. м).

На насіння залишають ділянку другого року посіву, призначену до перекопування, оскільки визрівання насіння виснажує кореневища. При вирощуванні на насіння рекомендується висаджувати сорти ізольовано та стежити, щоб поряд не росли дикорослі щавлі, з якими культурні сорти легко перезапилюються.

Тепер про основні помилки при вирощуванні щавлю

Худі, довгі рослини з тонким безсмачним листям можуть бути:

  • при посадці у тіні;
  • на бідних поживними речовинами ґрунтах.

Швидке утворення квітконосів відбувається в умовах посухи та на сильно освітлених ділянках. Врятувати врожай у цьому випадку можна, зрізавши всі квітконоси. Потім потрібно полити рослини.